Czym pokryć dachy płaskie?
Dachy płaskie to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnej architekturze. Wybór odpowiedniego materiału do pokrycia takiego dachu jest kluczowy dla jego trwałości i funkcjonalności. Równie istotny jest wybór odpowiedniego materiału termoizolacyjnego. Stropodachy, czyli dachy płaskie, dzielą się na wentylowane i niewentylowane, a rodzaj konstrukcji wpływa na wybór konkretnego materiału izolacyjnego. W poniższym artykule omawiamy popularne membrany dachowe i papy bitumiczne, które znajdują się w ofercie hurtowni dachów płaskich Roofer.
Membrany dachowe – nowoczesność i trwałość
Resitrix to innowacyjne membrany dachowe, które składają się z kilku warstw. Wierzchnią warstwę stanowi EPDM z antypoślizgową powierzchnią, natomiast spodnią – bitum modyfikowany polimerami. Dzięki temu rozwiązaniu membrany te charakteryzują się wysoką trwałością, szacowaną nawet na ponad 50 lat. Membrany Resitrix są nie tylko idealne do pokrycia dachów płaskich, ale także jako zabezpieczenie balkonów czy tarasów. Montaż tych membran jest łatwy i szybki, odbywa się za pomocą zgrzewania gorącym powietrzem. Klasyczne papy bitumiczne marki Bauder wyróżniają się różnorodnością zastosowań, w tym na coraz modniejszych dachach zielonych. Papy te cechują się prostotą i szybkością układania, co jest dużym atutem podczas prac dachowych.
Termoizolacja dachów płaskich
W przypadku dachów płaskich wentylowanych najczęściej stosowanymi materiałami termoizolacyjnymi są płyty PIR, wełna mineralna oraz styropian. Układane są one na warstwie paroizolacyjnej, która chroni przed przenikaniem pary wodnej do wnętrza budynku. Wentylacja dachu pozwala na odprowadzenie wilgoci z wnętrza konstrukcji, co zapewnia lepszą izolację cieplną i przedłuża żywotność pokrycia dachowego. Dachy płaskie niewentylowane charakteryzują się natomiast brakiem przestrzeni wentylacyjnej między warstwą termoizolacji a pokryciem dachowym. W takim przypadku stosuje się inne materiały izolacyjne, takie jak płyty XPS lub płyty PIR o wyższej gęstości.