Papy bitumiczne – charakterystyka, zalety i zastosowanie
Przygotowanie pokrycia dachowego wymaga sięgania po odpowiednie materiały. W przypadku dachów płaskich różnorodność dostępnych opcji jest mniejsza niż przy konstrukcjach spadzistych, jednak nie wpływa to na ich trwałość czy funkcjonalność. Rozwiązaniem, na które decyduje się wielu właścicielu budynków, jest wykorzystanie papy bitumicznej. Jest ona dostępna zarówno w klasycznych składach budowlanych, jak i specjalistycznych hurtowniach z materiałami do dachów płaskich. We Wrocławiu taką ofertę ma Hurtownia Budowlana Roofer. Przekonajmy się, czym charakteryzują się papy i co przemawia za ich wyborem.
Czym są papy bitumiczne?
Papa bitumiczna to materiał kompozytowy. Jej rdzeń stanowi elastyczna osnowa wykonana zwykle z włókna szklanego, które pozwala na utrzymanie odpowiedniego kształtu i przejmuje wszelkie obciążenia rozciągające. Welon z włókna jest pokryty obustronnie masą bitumiczną. Na jej wierzchniej warstwie umieszczana jest posypka mineralna, najczęściej z wytrzymałego bazaltu lub innych równie odpornych kruszyw. Jej zadaniem jest zabezpieczanie przed oddziaływaniami zewnętrznymi w postaci czynników mechanicznych oraz zbytnim nasłonecznieniem. Spodnia część jest natomiast zabezpieczona folią i służy do układania papy na poszyciu dachu. Proces ten wymaga użycia palnika, który pozwala na podgrzanie bitumu, a następnie jego spojenie z podłożem.
Co przemawia za stosowaniem pap?
Papa to materiał, który prawidłowo ułożony zapewnia stosunkowo długi okres bezproblemowej eksploatacji obiektu. Jej zaletą jest niezwykle przystępna cena, prosty proces montażu oraz możliwość łatwego wykonywania napraw w razie takiej potrzeby. Papy bitumiczne są też bardzo lekkie i nie obciążają konstrukcji. Co ważne, można je mocować do różnych powierzchni i błyskawicznie uszczelniać w miejscach tego wymagających.